داوود زندیان

تهران
، 
1332

داوود زندیان در سال ۱۳۳۲ در تهران به دنیا آمد. از ده سالگی نزد استادان مکتب قهوه‌­خانه نقاشی را فرا گرفت و در سال‌­های بعد آن را تبدیل به حرفه­ اصلی خود کرد، و تا اواخر دهه پنجاه به نقاشی سنتی، مذهبی و سپس نقاشی پرده­‌های سینمایی و نگارگری پرداخت. وی چنان خود را دلبسته تصویر یافت که آثاری ارزشمند در زمینه سینما و انیمیشن نیز تولید کرد. زندیان در سال ۱۳۶۵ به نروژ مهاجرت کرد اما موضوع نقاشی‌های او در سال‌های اخیر عمدتاً در پیوند با ایران باقی مانده است. او در این سال‌ها بی‌وقفه به نقاشی مشغول بوده است و امروز، توانایی چشمگیر او در بیان نقاشانه، مخاطبانش را شگفت‌زده می‌کند.

داوود زندیان در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ آثاری با الهام از رئالیسم سوسیالیستی روسی خلق کرد. پس از مهاجرت و آشنایی و دوستی با اُد نَردِروم، آثاری متاثر از او با عنوان «اینک آخرالزمان» پدید آورد که به‌نحوی زمینِ بازمانده از فاجعه‌ای فراگیر را بازنمایی می‌کنند. در نقاشی‌های پس از این دوران، حضور خاطره بارزتر می‌شود و عکس، رفتارها و نشانه‌های عکاسانه با قوت بیشتری به تابلوهای او راه می‌یابند و دنیایی از هم‌نشینی یادگارهای گذشته ساخته می‌شود. تابلوهای پرجزئیات او در ابعاد بزرگ مکان‌های آشنایی را به نمایش می‌گذارند که با روایت‌هایی مبهم درآمیخته‌اند. توانایی نقاشانۀ داوود زندیان و مهارت او در کاربست رنگ به هنراه ترکیب‌بندی‌های چندساحتی آثار او را متمایز می‌سازند.

شیوه نقاشی داوود زندیان بسیاری از مشخصات نقاشی معاصر را داراست: بیانگری در طرح و رنگ؛ روایتگری؛ طرد قواعد مرسوم پیشین در باب سبک و انسجام ساختار، ترکیب‌بندی و رنگ؛ کنارهم‌نشینی ساحت‌ها و زوایای دید متفاوت؛ و عدم تمایل به آرمانی کردن تصویر.

نقاشی‌های داوود زندیان در نمایشگاه‌های انفرادی متعددی از جمله گالری ایرانشهر (۱۳۹۷ و ۱۳۹۸)، موزه هنرهای معاصر اصفهان (۱۳۸۷)، گالری توتال آرت دبی (۱۳۸۵) گالری سیلو بروگ (۲۰۱۳)، و همچنین نمایشگاه‌های گروهی در نمایشگاه پاییزی اسلو (۲۰۰۶-۲۰۱۵-۲۰۱۷) و نمایشگاه تابستانی هنرمندان معاصر غرب نروژ (۲۰۱۷) به نمایش در آمده است.
داوود زندیان در سال ۲۰۱۷ در نمایشگاه تابستانی هنرمندان معاصر غرب نروژ موفق به کسب جایزه اول شد و هم اکنون عضو انجمن هنرمندان معاصر غرب نروژ OBK ، انجمن نقاشان حرفه‌ای نروژ LNM و انجمن هنرمندان معاصر نروژ NBK است.

منتخب آثار داوود زندیان

نمایشگاه‌های داوود زندیان

shh5
نقاشی‌های داوود زندیان
از ۱۱ بهمن  
 تا ۵ اسفند ۱۳۹۸

مصاحبه با داوود زندیان

اخبار مرتبط با داوود زندیان