دریس ورهوفن

1976

دریس ورهوفن هنرمند تجسمی و فیلم‌ساز هلندی متولد ۱۹۷۶ است. او چیدمان، پرفرمنس و اجرا-اتفاق­‌هایی در موزه‌­ها، مکان­‌ها و فضاهای عمومی در شهرهای مختلف برگزار می­کند، و در مرز میان پرفرمنس و چیدمان به بررسی نقادانۀ ارتباط میان تماشاگر، واقعیت روزمره و هنر می­پردازد. تماشاگر آثار او مستقیم در اثر درگیر می­شود و امکان آن را می‌یابد که اثر را تجربه کند.

او در آثارش زوایای مشترک اجتماعی را برجسته می­سازد اما در پی آن نیست که گزار­ه­ای از واقعیت را منتقل کند، بلکه بر آن است تا هم اثر و هم بیننده را در وضعیتی آسیب‌پذیر قرار ­دهد. در آثارش رویه­ای در پیش می­گیرد که هنجارهای عمومی روزانه را اساساً تحت تاثیر قرار می­دهد و مخاطب را وادار می‌کند تا در باب نظامی که به افکار و اعمال ما نفوذ می­کند، به شک و شبهه بیفتد. در سال­های اخیر بحران ذهنی جاری و تاثیر رسانه­های دیجیتال بر روابط افراد مبنای پروژه‌های او را فراهم می­سازد.

آثار ورهوفن در فستیوال­های بین ­المللی مختلف از جمله فستیوال ترانسَمِریک مونترال، فستیوال هلند (امستردام) و لیفت لندن به نمایش درآمده و جوایز متعددی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه کارگردانان مون­بلان(۴) در فستیوال سالزبورگ ۲۰۱۸ و جایزه­ بهترین پرفرمنس بین‌­المللی از جشنواره بین‌المللی فجر تهران.

منتخب آثار دریس ورهوفن

نمایشگاه‌های دریس ورهوفن

هیچ داده‌ای یافت نشد