ساسان نصیری

تهران
، 
1340

ساسان نصیری در ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد. در کلاس‌های خصوصی آیدین آغداشلو نقاشی را فراگرفت و در سال ۱۳۶۱ در مجتمع دانشگاهی هنر تهران به تحصیل در رشته نقاشی مشغول شد. در سال ۱۳۶۳ برای تحصیل در رشته‌ نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای مادرید به اسپانیا رفت. پس از هشت‌سال به ایران بازگشت و در سال ۱۳۷۱ همراه گروهی از هنرمندان در «پروژه۷۱» که از نخستین پروژه‌های هنر مفهوم‌گرای ایران پس از انقلاب به شمار می‌آید، مشارکت داشت. نصیری از سال ۱۳۸۶ مدتی در تورنتو زندگی کرد و آثارش را با منظره‌نگاران کانادایی به نمایش گذاشت، و سپس به ایران بازگشت.
آثار ساسان نصیری ژانرهای مختلف نقاشی از جمله پرتره و منظره را شامل می‌شود که در بین آنها ژانر منظره با تمرکز بر منظره‌های کوهستانی و دشت‌‌ها در طول سال‌های فعالیت او حضوری بارز داشته است. او اغلب در طبیعت نقاشی می‌کند و نور لحظه‌ای، پالت رنگی ثابت و وهم و آرامشی خواب‌گونه از ویژگی آثارش به شمار می‌آیند. او مناظری ساکت و خلوت را به تصویر می‌کشد که اشاره به جغرافیای خاصی ندارند و حضور انسان و عناصر انسانی را در آنها به حداقل می‌رساند.

منظره‌‌های ساسان نصیری در پی معانی استعاری و سمبولیک نیستند، بلکه ثبت لحظه‌ای از خاطرات نقاش را به نمایش می‌گذارند و ما را در تجربه‌ خصوصی او از حضور در آن مکان‌ها و خاطراتش شریک می‌کنند و از این طریق مستقیما به خاطرات ما و تجربه‌ ما از حضور در مکان‌هایی از این دست متصل می‌شوند.

نقاشی‌های منظره ساسان نصیری در نمایشگاه‌های انفرادی در گالری‌های گلستان (۱۳۷۴)، اعتماد (۱۳۸۸) و ایرانشهر (۱۳۹۸) و در نمایشگاه‌های گروهی متعددی از جمله در گالری ایوان، گالری نات، گالری آس و همچنین در شهرهای مونستر، مادرید، تورنتو، نیویورک و استانبول به نمایش درآمده است. او از سال ۱۳۹۲ با گروه منظره‌پردازان کانادایی چندین نمایشگاه گروهی در تورنتو برگزار کرده است.

منتخب آثار ساسان نصیری

نمایشگاه‌های ساسان نصیری

ساسان-نصیری
بازدید از استودیو / ساسان نصیری
از ۶ آبان  
 تا ۷ آبان ۱۴۰۰
Nassiri-View-12
منظره‌ها / ساسان نصیری
از ۱ شهریور  
 تا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

مصاحبه با ساسان نصیری

اخبار مرتبط با ساسان نصیری