سیدعلی سیدعلیخانی

دزفول
، 
152

سیدعلی سیدعلیخانی در سال ۱۳۵۲ در دزفول به دنیا آمد و سال‌های کودکی را در بحبوحه جنگ ایران و عراق، و گاه در بین عشایر دشت‌های خوزستان سپری کرد. از دوران نوجوانی به طور جدی به نقاشی پرداخت. در سال ۱۳۹۵ تحصیل در رشته مجسمه‌سازی در دانشگاه هنر تهران را به پایان برد و همزمان تجاربی در زمینه طراحی و دوخت به دست آورد.
مجسمه‌های او با الهام از ابزار و وسایل زندگی عشایر و در احجامی غیرهندسی با تنیدن یا وصل کردن سیاه‌چادرهای عشایر خلق می‌شوند؛ و در عین غریب بودن قرابت آشکاری با خاطره جمعی و تاریخی ما دارند. او در دوره‌های رفت و آمد به زیست‌بوم عشایر خوزستان نحوه بافتن سیاه‌چادرها را از آنها آموخت و اکنون بخش‌هایی از مجسمه‌هایش را از موی بز یا پشم می‌بافد و در قسمت‌های دیگر از لته‌های حاضر-آماده بافندگان عشایر استفاده می‌کند. قطعات دیگری که علاوه بر سیاه‌چادر در این آثار به کار می‌رود، گاه ساخته دست سیدعلیخانی و گاه اشیایی قدیمی هستند که عموماً به مرور زمان کاربری خود را از دست داده‌اند و در میان آنها ابزارهایی مانند زنجیر‌، قلاب سلاخی و شانه حلاجی پشم دیده می‌شود.

پیکره‌های سیدعلیخانی قابل تکثیر نیستند. هر یک یگانه‌اند، یک بار اتفاق می‌افتند و در برابر تولید انبوه موضع می‌گیرند تا بر دست‌ساختگی تاکید ‌کنند. هنرمند به جای روش‌های متعارف ساخت مجسمه، شیوه‌ای متکی بر دوختن و بافتن درپیش گرفته است. او بافتن و دوختن را در حکم شیوه‌ای برای پرداختن به مسایل فردی و در عین حال معاصری چون شیوه‌های تولید هنر، زیست‌بوم، و خاطرات جمعی به کار می‌گیرد. او شیوه مجسمه‌سازی‌اش را تلاشی برای احیای سنت‌های در حال فراموشی و حفظ اتصال با گذشته تاریخی می‌داند.

مجسمه‌های سیدعلی سیدعلیخانی در نمایشگاه انفرادی «وارگه» در گالری ایرانشهر (۱۳۹۸)، اولین سالانه فارغ‌التحصیلان مجسمه دانشگاه تهران در گالری ایرانشهر (۱۳۹۶)، سومین و چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و هفتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران (۱۳۹۶) به نمایش درآمده‌اند. او در سال ۱۳۸۸ به عنوان تقدیرشده دومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (۱۳۸۸) برگزیده شد. نقاشی‌های وی نیز در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی نقاشی، همچنین در چهارمین دوسالانه نقاشی معاصر جهان اسلام (۱۳۸۵)، آرت اکسپو (۱۳۸۸ و ۱۳۹۱)، هشتمین دوسالانه ملی نقاشی ایران (۱۳۹۰) و چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در بخش نقاشی (۱۳۹۰) شرکت کرده است. او اکنون عضو انجمن هنرهای تجسمی تهران و انجمن نقاشان ایران است.

منتخب آثار سیدعلی سیدعلیخانی

نمایشگاه‌های سیدعلی سیدعلیخانی

هیچ داده‌ای یافت نشد

مصاحبه با سیدعلی سیدعلیخانی

اخبار مرتبط با سیدعلی سیدعلیخانی