فرید جهانگیر

تهران
، 
1337

فرید جهانگیر در سال ۱۳۳۷ در تهران به دنیا آمد. در بیست سالگی آموزه‌های نقاشی را با گذراندن دوره‌ها و دروس طراحی و نقاشی در امریکا آغاز کرد و در ۱۳۵۹ به ایران بازگشت. در سال ۱۳۶۰ در کلاس‌های خصوصی عملی و تئوری نقاشی آیدین آغداشلو شرکت کرد و پس از مدتی در آنجا به تدریس نقاشی پرداخت. در سال ۱۳۶۱ برای مدتی در دانشکده هنرهای زیبای تهران تحصیل کرد و از آن پس فعالیت او عمدتاً بر و ژانر نقاشی پرتره و منظره‌نگاری متمرکز بوده است.
نقاشی‌های فرید جهانگیر از زندگی روزمره منشأ می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از پرتره‌های او دوستان و اطرافیان وی را شامل می‌شوند. او در پرتره‌ها طی بیش از سه دهه انواع سبک‌ها و بیان‌های تصویری را آزموده است، از برخوردهای واقع‌نماتر تا شیوه‌های اکسپرسیونیستی و فوویستی. مجموعه کوه‌های وی از علاقه شخصی‌اش به کوهنوردی، بخصوص در کوه‌های اطراف محل زندگی‌اش در لواسان مایه گرفته‌اند. در این مجموعه آثار، توجه نقاش متمرکز بر تغییرات نور است که نمود آن سایه‌روشن‌ها و تاکید بر زمانی مشخص از روز است و غروب و طلوع و گرگ‌و‌میش از رنگ و غلظت تیرگی‌ها و روشنی‌ها خود را پدیدار می‌کنند.

جهانگیر  در  نقاشی‌‌هایش بی آنکه در پی بیان روایتی خاص باشد، اغلب تصاویری از لحظه‌های آنی زندگی واقعی و روزمره افراد را در فضایی بیانگر ترسیم می‌کند. در تابلوهای منظره تاکید به نور و سایه روشن‌هایی که ایجاد می‌کند توجه فرید جهانگیر به لحظه را به یکی از شاخصه‌های اصلی آثار او بدل می‌نماید.

او در سال ۱۳۷۱ به همراه گروهی از هنرمندان، «پروژه ۷۱» را که از نخستین پروژه‌های هنر مفهوم‌گرای ایران پس از انقلاب به شمار می‌آید، راه‌اندازی کرد، که در خانه‌‌ای کلنگی در شمال تهران اجرا شد. این رویداد اتفاقی نو در عرصه هنری آن دوران به شمار می‌رفت که هنر را از محدوده رسمی گالری‌ها خارج می‌کرد و به فضای زیست عمومی می‌آورد.

فرید جهانگیر نقاش پرکاری است که آثارش، از جمله پرتره‌ها، خودنگاره‌ها، منظره‌ها و تصاویر زندگی روزمره، در نمایشگاه‌های متعدد از جمله در گالری‌های ایرانشهر، گلستان، سیحون، آرت سنتر و اعتماد، و نیز در کشورهای امریکا، انگلستان، آلمان، ترکیه و امارات به نمایش درآمده است. در اسفند ۱۳۹۷ و فروردین ۱۳۹۸ گالری ایرانشهر مروری بر تکچهره‌های این هنرمند را به نمایش گذاشت و به دنبال آن مجموعه‌ای از کوه‌ها، در کنار اثر بزرگی از دماوند که در محل نمایشگاه نقاشی و به مرور تکمیل می‌شد، به نمایش درآمد.

منتخب آثار فرید جهانگیر

نمایشگاه‌های فرید جهانگیر

هیچ داده‌ای یافت نشد

مصاحبه با فرید جهانگیر

اخبار مرتبط با فرید جهانگیر