پسماند-صفر

افتتاحیه
۱۷ دی ۱۴۰۰
اختتامیه
۲۸ دی ۱۴۰۰
ساعت کاری
یکشنبه تا چهارشنبه 16 الی 19 / پنجشنبه 16 تا 18 / گالری شنبه‌ها تعطیل است. جمعه 16 الی 20

یکی از معضلات دنیای مدرن، آلودگی محیط زیستی است. به نظر می‌رسد که از مهمترین مصداق های آلودگی و البته نگران‌کننده‌ترین آن نیز، ضایعات پلاستیکی باشد که تا قرن‌ها قابل تجزیه نیستند. با این حال، تولید و مصرف پلاستیک همچنان ادامه دارد.

تمام زباله‌های تجزیه‌ناپذیری که سالانه در جهان تولید می‌کنیم، تنها ۹ درصد آن بازیافت می‌شود. این یعنی ما هر سال ۹۱ درصد زباله‌هایمان را در زمین تل‌انبار می‌کنیم. تصور کنید اگر هر سال بیش از ۹۰ درصد زباله‌های منزلتان را در محیط خانه نگه دارید، چه اتفاقی خواهد افتاد!

اما در ایران، بیش از ۱۷۷ هزار تن پلاستیک و حدود ۳ میلیون تن کیسه پلاستیکی تولید می شود. از این ۳ میلیون، حتی یک درصد هم بازیافت نمی شود!

جنبش پسماند-صفر می‌خواهد مردم را به تجدیدنظر در مورد رویکردشان نسبت به زباله فراخواند و آنها را تشویق کند تا میزان پسماند تجزیه‌ناپذیری که تولید، دفن، سوزانده یا در آبها رها می‌شوند را به صفر برسانند. در واقع جنبش پسماند-صفر در پی آن است که هر فرد را تشویق کند تا با مشارکت در تولید و مصرف مسئولانه به کاهش پسماند (Reduce)، استفاده مجدد (Reuse) و بازیافت (Recycle) کمک کند و باری از دوش زمین بردارد.

آشنایی با هنرمندان این نمایشگاه

هدیه توتونچیان

نرگس محمدیان

مریم اشکانیان

مهدیه ابوالحسن

معصومه مهتدی

کیوان پورنصری نژاد

رضا باباجانی

تکتم همتی

بهنام کامرانی

امیر نصیری

اسماعیل قنبری

صادق خلیفه

شرمین شالباف تبار

سمانه مطلبی سلوط

ستاره حسینی

آرزو زرگر

شایا شهرستانی

آثار هنری این نمایشگاه